środa, 12 stycznia 2011

Zupa z zamrażalnika

Zdarza się, że czasami ugotujemy zbyt dużo zupy. Nie zjemy jej całej od razu. Następnego dnia mamy ochotę na coś innego; zupę wylewamy. A przecież można ją zamrozić i przechować na dni, kiedy nie mamy czasu, czy zwyczajnie ochoty na gotowanie.
Dzięki zupie z zamrażalnika możemy zjeść zdrowy, domowy i smaczny posiłek.
Kilka rad, jak zamrażać zupy, żeby były smaczne i nie straciły na wartości:
·    Upewnij się, że zupa (płyn) zakrywa wszystkie składniki – mięso, warzywa, makaron, ryż. Dzięki temu podczas mrożenia nic nie wyschnie, a zupa będzie smakowała idealnie.
·    Mrożenie małych porcji (dla jednej, dwóch osób) jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz zabrać zupę do pracy na lunch.
·    Nie wyrzucaj plastikowych pojemników po jogurtach czy serku mascarpone. Umyte świetnie posłużą do mrożenia małych porcji.
·    Opisuj każdy woreczek czy pojemnik z zamrożonym jedzeniem (możesz stworzyć własne naklejki). Zapisz zawartość i datę przygotowania zupy. Pamiętaj, by sukcesywnie opróżniać zamrażalnik, dzięki temu nic się nie przedatuje, a ty wciąż będziesz jeść smacznie i zdrowo.
·    Mrożenie wzmaga smak przypraw. Spróbuj zupy po podgrzaniu i upewnij się, że dobrze smakuje. Możesz urozmaicić smak, dodając odpowiednie zioła i przyprawy.
·    Aby ułatwić przechowywanie, wlej zupę do woreczka. Napełniony woreczek włóż do plastikowego pudełka i zamroź. Gdy zupa zamarznie, możesz wyjąć woreczek z pudełka i swobodnie przechowywać w zamrażarce. Odpowiednio dobrane kształty sprawią, że układanie w zamrażalniku wielu rzeczy będzie prostsze.
·    Zupa jest cieczą – podczas mrożenia zwiększa swoją objętość. Pamiętaj o tym wlewając ją do woreczków czy pojemników i nigdy nie wlewaj jej do pełna.

Więcej na: Vivamus.pl

1 komentarz:

  1. Zamrażarka jest jednym z moich niezawodnych sprzymierzeńców w żywieniu rodziny. ;]
    Strasznie ciężko jest znieść marnowanie jedzenia, podobnie jak jedzenie na siłę. Za to cudowną sprawą jest możlwość wygrzebania z zamrażarki czegoś zdrowego na szybki obiad.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz!

Czytaj również...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...